Decyzja o rozwodzie najczęściej nie kończy wspólnych spraw małżonków, wymagających uregulowania. Jednym z aspektów, które powinny zostać załatwione jest podział majątku wspólnego małżonków. Dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków pozwala nie tylko na formalne uporządkowanie wzajemnych spraw majątkowych i odzyskanie pełnej autonomii stron, ale również umożliwia samodzielnie decydowanie o przyznanych składnikach majątku.
Jeżeli nie została zawarta majątkowa umowa małżeńska (umowa majątkowa małżeńska może zostać zawarta przed zawarciem związku małżeńskiego), w momencie zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa.
W trakcie małżeństwa, małżonkowie mogą poprzez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzyć lub ograniczyć ustawową wspólność majątkową. Mogą również ustanowić rozdzielność majątkową. Umowa majątkowa małżeńska musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Majątek wspólny a majątek osobisty małżonków
Jak już napisałem powyżej od momentu zawarcia związku małżeńskiego (w braku odmiennej umowy) między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, chyba że w umowie majątkowej małżeńskiej postanowili inaczej. Praktyka prowadzonych przeze mnie spraw o podział majątku pokazuje, że często małżonkowie mają błędną świadomość co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, a co należy do majątku osobistego.
Do majątku wspólnego małżonków (ustawowa wspólność majątkowa) należą: – dochody z ich majątku wspólnego, dochody z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków, przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, pobrane wynagrodzenia za pracę, dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków (ustawowa wspólność majątkowa) należą m.in: – nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, nabyte przez tego małżonka przed powstaniem wspólności ustawowe, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.
Powyżej przedstawiony przeze mnie katalog nie wyczerpuje w pełni zagadnienia.
Przechodząc do podziału majątku, zaznaczam, że z wnioskiem o podział majątku można wystąpić dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Nie jest przy tym istotne czy wspólność jest ustawowa czy umowna.
Ustanie wspólności majątkowej małżonków
Wspólność majątkowa małżeńska ustaje poprzez:
- orzeczenie przez sąd rozwodu małżonków,
- orzeczenie przez sąd separacji małżonków,
- ustanowienie między małżonkami rozdzielności majątkowej, czy to przez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej przez małżonków czy na mocy orzeczenia sądu,
- ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków.
- ogłoszenie upadłości jednego z małżonków (w takim przypadku dokonanie podziału majątku wspólnego przez małżonków jest wyłączone)
Po ustaniu wspólności majątkowej, małżonkowie nie mają już majątku wspólnego, ale majątki osobiste w skład których wchodzi udział w majątku wspólnym (co do zasady ½ udziału w majątku wspólnym) oraz dotychczasowe majątki osobiste.
Po ustaniu wspólności majątkowej małżonkowie mogą podzielić majątek w drodze umowy lub przed sądem. W przypadku braku zgody co do podziału majątku najczęściej pozostaje sądowy podział majątku.
Wniosek o podział majątku (nie pozew o podział majątku) – co zawiera?
We wniosku o podział majątku wspólnego należy dokładnie określić składniki majątku, podlegające podziałowi. W tym piśmie wskazujemy wszystkie składniki majątkowe, tj. zarówno nieruchomości (dom, mieszkanie, działka) oraz ruchomości (wartościowe elementy wyposażenia np. sprzęt rtv – agd itp.).
Trzeba tez pamiętać, że we wniosku trzeba też wskazać rachunki bankowe, oszczędnościowe, lokaty jak również środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
We wniosku o podział majątku należy precyzyjnie określić składniki majątku oraz przybliżoną wartość wymienionych składników. W przypadku sporu między małżonkami jaka jest wartość majątku, należy powołać biegłego.
Na tym etapie bardzo ważne jest, aby wniosek przygotowany był skrupulatnie i zgodnie z zasadami jego konstruowania. Błędne lub nieprecyzyjne sformułowanie wniosku o podział majątku prowadzi nie tylko do przedłużenia postępowania, ale również może prowadzić, że końcowe rozstrzygniecie będzie zupełnie odmienne od tego co na początku było założone.
W praktyce zgłaszają się do mnie klienci, którzy w sposób nieprofesjonalny przygotowali wniosek, a ich sprawa już jest w toku. Wówczas utrudnione jest dokonanie modyfikacji stanowiska lub podniesienie określonych faktów tak aby interes strony został uwzględniony przez sąd, a zakładany przez wnioskodawcę cel osiągnięty. Ważne jest zatem odpowiednie przyłożenie się do przygotowania wniosku o podział majątku wspólnego, bo tylko to pozwoli na efektywne dochodzenie swoich żądań przed sądem.
Wniosek o podział majątku wspólnego musi spełniać wymogi pisma procesowego, a zatem trzeba oznaczyć strony postępowania (wnioskodawca, uczestnik), oznaczyć wartość przedmiotu sporu (WPS) oraz ustalić sąd, do którego trzeba wniosek złożyć.
Jaki sąd?
Sądem, do którego należy złożyć o podział majątku wspólnego jest sąd rejonowy, w okręgu, którego znajduje się majątek wspólny, bez względy na wartość przedmiotu sporu.
Wniosek o podział majątku wspólnego powinien zawierać również stanowisko w sprawie, wnioski dowodowe oraz uzasadnienie. Do pisma załączamy również dowody na poparcie wysuwanych przez nas tez dowodowych.
Opłata od wniosku o podział majątku
Zgodnie z przepisami od wniosku o podział majątku należy uiścić opłatę stałą w kwocie 1.000 zł. W przypadku gdy wniosek zawiera zgodny projekt podziału, opłata stała wynosi 300 zł.
Odpowiedź na wniosek o podział majątku
Może się zdarzyć tak, że to druga strona sporządzi wniosek o podział majątku wspólnego i wniosek ten zostanie doręczony przez sąd jednemu z małżonków (byłych małżonków). Po otrzymaniu takiego wniosku o podział majątku, zazwyczaj sąd zakreśla termin do złożenia odpowiedzi na wniosek. Odpowiedź na wniosek zawiera podobne elementy jak wniosek o podział majtku wspólnego (czytaj powyżej).
Konstruując odpowiedź na wniosek o podział majątku wspólnego, trzeba zatem oznaczyć strony postępowania (wnioskodawca, uczestnik), wskazać sygnaturę akt oraz sąd, do którego kierujemy pismo.
Odpowiedź na wniosek o podział majątku wspólnego winna zawierać również stanowisko w sprawie, wnioski dowodowe oraz uzasadnienie. Do pisma załączamy również dowody na poparcie wysuwanych przez nas tez dowodowych. Pismo to nie podlega opłacie.
Pismo w przedmiocie odpowiedzi na wniosek o podział majątku musi być sporządzone starannie i zachowaniem zasad konstruowania tego pisma. Błędne sformułowanie odpowiedzi na wniosek o podział majątku może skutkować nieuwzględnieniem wyrażonego stanowiska.
Sprawa o podział majątku wspólnego małżonków zazwyczaj kończy postępowania sądowe związane z rozstaniem małżonków. Trzeba pamiętać, że od tego w jaki sposób sprawa ta zostanie przygotowana i poprowadzona zależy jakie składniki majątku zostaną przydzielone każdemu z małżonków. Sprawy o podział majątku coraz częściej bywają skomplikowane zarówno pod względem wskazanych składników majątkowych oraz aspektów procesowych. Ważne jest zatem aby wniosek o podział majątku lub odpowiedź na wniosek o podział majątku były odpowiednio przygotowane. Błędy mogą powodować, że majątek zgromadzony przez całe życie zostanie podzielony w sposób, który może okazać się krzywdzący.
Niniejszy artykuł jest jedynie wskazówką jak należy konstruować wniosek o podział majątku lub odpowiedź na wniosek o podział majątku, gdyż do tych pism zawsze należy podchodzić indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki konkretnych okoliczności.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o podział majątku zapraszam do kontaktu.
Zdjęcie wykorzystane w artykule: Daniel DiNuzzo on Unsplash.