Po otrzymaniu korespondencji z Sądu, z większym bądź mniejszym zaskoczeniem orientujemy się, że jest to pozew o rozwód. Co należy zrobić po doręczeniu nam pozwu o rozwód? Oczywiście trzeba odnieść się do twierdzeń i żądań strony przeciwnej sporządzając ODPOWIEDŹ NA POZEW O ROZWÓD.
Nim przejdę do zasad konstruowania odpowiedzi na pozew o rozwód, bardzo ważnym elementem jest termin, w którym pismo to należy złożyć. Pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew rozwodowy, chyba że sąd zarządzi jej wniesienie. W sprawach zawiłych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew o rozwód.
W korespondencji otrzymanej z sądu, prócz pozwu o rozwód, może być zatem jeszcze informacja dotycząca terminu na sporządzenie odpowiedzi na pozew i ewentualne inne informacje dotyczące wyznaczonego terminu rozprawy oraz zobowiązań nałożonych przez Sąd.
Sporządzając odpowiedź na pozew o rozwód należy zatem dotrzymać terminu zakreślonego przez sąd. Termin ten zazwyczaj wynosi 14 dni i liczy się go od dnia doręczenia korespondencji z sądu.
Sąd, do którego należy złożyć odpowiedź na pozew o rozwód
W odpowiedzi na pozew o rozwód należy wskazać sąd, do którego składamy pismo. Odpowiedź na pozew o rozwód wnosi się do Sądu Okręgowego, od którego otrzymaliśmy pozew wraz z wezwaniem do wniesienia odpowiedzi. Jest to więc ten sąd, który wynika z korespondencji z sądu. Odpowiedź na pozew rozwodowy należy wnieść wraz z odpisem, tj. w dwóch egzemplarzach: jeden dla sądu, drugi dla powoda/powódki.
Jeżeli natomiast sporządzenie odpowiedzi na pozew rozwodowy nie jest obowiązkowe – to okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego pozwany może podnieść w sądzie do protokołu we wstępnej fazie rozprawy rozwodowej, gdy sąd spyta strony o ich stanowisko w sprawie
W myśl przepisów prawa w sprawie o rozwód właściwym sądem jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam przebywa. W przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania to pozew składa się do sądu okręgowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli osoby, która otrzymała pozew o rozwód.
Treść odpowiedzi na pozew o rozwód (pozwu rozwodowego)
Elementami odpowiedzi na pozew o rozwód, prócz wskazania właściwego sądu, jest także określenie stron postępowania – imię i nazwisko powoda oraz strony pozwanej, oznaczenie rodzaju pisma – Odpowiedź na pozew o rozwód, oraz wskazanie sygnatury sprawy.
Przystępując do konstruowania właściwej treści odpowiedzi na pozew o rozwód, w pierwszej kolejności należy ustalić czego się domagamy, czyli doprecyzować stanowisko. Sąd bowiem musi mieć jasno postawione żądania, tak aby mógł przeprowadzić postępowanie.
Odpowiedź na pozew o rozwód bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków bądź orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków
W odpowiedzi na pozew możemy domagać się oddalenie powództwa bądź orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków bądź orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków. W odpowiedzi na pozew o rozwód małżonek może się też domagać orzeczenia alimentów na swoją rzecz. W piśmie tym, jeżeli z małżeństwa urodziły się dzieci należy też uwzględnić kwestię związane z alimentami na dzieci oraz kontaktami – jeżeli nie doszło do zawarcia ugody.
Niezbędnym elementem odpowiedzi na pozew o rozwód jest również prawidłowe uzasadnienie. W tej części pisma należy wyjaśnić nasze stanowisko w sprawie jak i dlaczego doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Jest to także miejsce, gdzie trzeba powołać dowody które uzasadniają sformułowane żądania oraz potwierdzą przywołane w uzasadnieniu twierdzenia i fakty. Jeżeli przedmiotem odpowiedzi na pozew są również alimenty na dzieci to także powinno się określić ich potrzeby i koszty utrzymania. Trzeba też wskazać na sytuację majątkową małżonków.
Pamiętajmy, że to w jaki sposób sformułujemy odpowiedź na pozew o rozwód ma wpływ na całość postępowania a także na osiągniecie ostatecznego celu, który sobie założyliśmy. Sąd analizuje bowiem wszystko to, co zostało napisane i na tej podstawie podejmuje albo nie podejmuje czynności procesowych. Nieprawidłowe sporządzenie odpowiedzi na pozew o rozwód może nie tylko skutkować znaczącym przedłużaniem się postępowania, ale również brakiem uwzględnienia naszego stanowiska. Do napisania odpowiedzi na pozew o rozwód trzeba się zatem bardzo przyłożyć i przemyśleć jego konstrukcję.
W praktyce, kiedy jako pełnomocnik przystępuję do spraw, które są już w toku, a odpowiedź na pozew o rozwód nie została przygotowana w sposób profesjonalny, sprawy przeciągają się i o wiele trudniej jest osiągnąć zamierzony cel.
Odpowiedź na pozew o rozwód można złożyć osobiście na biurze podawczym właściwego sądu lub wysłać listem poleconym z zachowaniem wyznaczonego przez sąd terminu.
Odpowiedź na pozew o rozwód – opłata
Wniesienie odpowiedzi na pozew o rozwód jest wolne od opłat sądowych.
Niniejszy artykuł jest jedynie wskazówką jak należy konstruować odpowiedź na pozew o rozwód, gdyż do tego pisma zawsze należy podchodzić indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki konkretnych okoliczności.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o rozwód zapraszam do kontaktu.
Mec. Sylwester Cekała – adwokat w sprawach rodzinnych
Tel: +48 604 636 476
Zdjęcie wykorzystane w artykule: Zoriana Stakhniv on Unsplash.