Blog

Odroczenie wykonania kary

Odroczenie wykonania kary

Paulina Cekała
paulinacekala@adwokatcekala.pl
+48 695 405 370

1. KIEDY SĄD OBLIGATORYJNIE ODROCZA WYKONANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI?

Obligatoryjne obroczenie wykonania kary pozbawienia wolności następuje w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Wystąpienie u skazanego choroby psychicznej, nie wymaga dodatkowych ustaleń, że pobyt skazanego w zakładzie karnym zagrażałby jego życiu lub mógł spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo. W przypadku zaś ustalenia, że u skazanego ujawniono inną ciężką chorobę, konieczne jest wykazanie istnienia wspomnianych przesłanek. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu karnego wykonawczego za ciężką chorobę uznaje się tylko taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

2. KIEDY SĄD MOŻE ODROCZYĆ WYKONANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI?

Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może mieć miejsce, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Fakultatywne odroczenie wykonania kary możliwe jest także w stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej, samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem.

Istotną informacją dla skazanego jest to, że fakultatywne odroczenie może nastąpić, jeżeli liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów; odroczenia nie udziela się skazanym, którzy dopuścili się przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, skazanym określonym w art. 64 § 1 lub 2 lub w art. 65 Kodeksu karnego, a także skazanym za przestępstwa określone w art. 197-203 Kodeksu karnego popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

 

3. NA JAKI OKRES SĄD MOŻE ODROCZYĆ WYKONANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI?

Sąd odracza wykonanie kary pozbawienia wolności w związku z chorobą psychiczną lub inną ciężką chorobą skazanego uniemożliwiającą wykonywanie tej kary do czasu ustania przyczyny odroczenia. Przyjmuje się, że choroba psychiczna skazanego, jako podstawa odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności trwa tak długo, jak długo utrzymuje się stan uniemożliwiający praktycznie resocjalizacyjne oddziaływanie kary pozbawienia wolności na skazanego. Sąd w wydanym postanowieniu nie jest w stanie konkretnie wskazać czasu odroczenia, jednak przyjmuje się, że sąd powinien ten termin określić, a podstawą jego określenia powinna być opinia biegłych. Sąd zasadniczo w okresie wykonywania postanowienia o obligatoryjnym odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności kontroluje, czy nie ustały podstawy wydania postanowienia takiej treści.

Sąd może wielokrotnie orzekać o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności w związku z ustaleniem wystąpienia u skazanego choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie kary pozbawienia wolności. Jeżeli jednak okazałoby się, że choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego, ma charakter trwały, możliwe jest zawieszenie lub nawet umorzenie postępowania wykonawczego w części dotyczącej wykonania kary pozbawienia wolności.

Odnosząc się zaś do fakultatywnego odroczenia wykonania kary tj. w sytuacji, gdy natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki pamiętać należy, że może ono nastąpić jedynie na okres jednego roku i może dotyczyć nieprzekraczającej jednego roku pozbawienia wolności.

Kodeks karny wykonawczy nie określa minimalnego okresu odroczenia. Przyjmuje się jednak, że okres ten nie powinien być krótszy niż 1 miesiąc. Zasady te nie odnoszą się do orzekania o odroczeniu wykonania kary kobiecie ciężarnej lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki, gdyż w takim wypadku Sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.

Pamiętać należy, że każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie, dlatego w przypadku wątpliwości należy skonsultować się z Adwokatem.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności – zapraszam do kontaktu

Adw. Paulina Cekała – adwokat w sprawach z zakresu Prawa Karnego Wykonawczego
Tel: +48 695 405 370
e-mail: paulinacekala@adwokatcekala.pl

 

Zdjęcie wykorzystane w artykule: Matthew Ansley on Unsplash

 

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Sylwester Cekała

ul. Zamieniecka 62/64 lok. 47
04-158 Warszawa

+48 604 636 476

kancelaria@adwokatcekala.pl

NIP: 758-193-08-49
REGON: 365500139

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Paulina Cekała

ul. Zamieniecka 62/64 lok. 47
04-158 Warszawa

+48 695 405 370

paulinacekala@adwokatcekala.pl

NIP: 658-190-71-00
REGON: 36651880