Blog

Rozwód, pozew o rozwód od czego zacząć, jak skonstruować pozew?

Sylwester Cekała
kancelaria@adwokatcekala.pl
+48 604 636 476

Podejmując trudną, ale często konieczną decyzję o rozwodzie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu sprawy, tak aby postępowanie szybko się zakończyło i uwzględniało postawione przez nas żądania.

Wobec braku porozumienia małżonków, musimy przystąpić do samodzielnego skonstruowania pozwu o rozwód. Trzeba pamiętać, że jeżeli małżonkowie wspólnie podejmą decyzję o rozwodzie pozew o rozwód powinien uwzględniać stanowisko obydwu stron. Więcej na ten temat w odrębnym artykule: „Pozew o rozwód – wspólna decyzja”.

W pozwie o rozwód należy wskazać sąd, do którego składamy pozew. W myśl przepisów prawa w sprawie o rozwód właściwym sądem jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam przebywa. W przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania to pozew składamy do sądu okręgowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli osoby, z którą chcemy się rozwieść.

Pozew o rozwód a nie wniosek o rozwód

Należy też pamiętać, że pismo zawierające żądanie orzeczenia rozwodu powinno mieć właściwe oznaczenie.  Pamiętajmy, że pismo to oznaczamy jako „pozew o rozwód”, a nie „wniosek o rozwód”.

Pozew musi też zawierać prawidłowe określenie stron postępowania. W tym wypadku będą to małżonkowie, którzy są stronami postępowania. Osoba wnosząca pozew jest określona jako powód bądź powódka, a osoba, z którą chcemy się rozwieść to pozwany bądź pozwana. Określając strony należy podać adres oraz nr PESEL.

Przystępując do konstruowania właściwej treści pozwu o rozwód w pierwszej kolejności należy ustalić czego się domagamy, czyli doprecyzować stanowisko. Sąd bowiem musi mieć jasno postawione żądania, tak aby mógł przeprowadzić postępowanie.

W pozwie o rozwód możemy domagać się orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków bądź orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków. W pozwie rozwód małżonek może się też domagać orzeczenia alimentów na swoją rzecz.

Pozew rozwód bez orzekania o winie

W pozwie o rozwód zasadą jest zatem, że sąd orzeka, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy na zgodne żądanie małżonków sąd nie orzeka o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy za rozkład pożycia. Zagadnienie to nabiera znaczenia przy ewentualnym wniosku o zasądzenie alimentów na rzecz drugiego małżonka.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy jednego z małżonków

Jak już wspomniałem powyżej zasadą jest, że sąd w wyroku rozwodowym orzeka o winie małżonków za rozkład pożycia. Stwierdzenie winy małżonka stanowi ujemną ocenę moralną jego postępowania w małżeństwie, która doprowadziła do rozkładu pożycia małżeńskiego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2005 r., sygn. akt: V CK 646/04 przy orzeczeniu małżonkom w wyroku rozwodowym winy nie ma znaczenia okoliczność, który z małżonków ponosi winę większą, a który mniejszą.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków (z winy oby stron)

Sąd orzeknie rozwód z winy obojga małżonków w sytuacji, gdy zachowanie każdego z małżonków doprowadziło do rozkładu pożycia małżeńskiego. Nie ma tu znaczenia dla sądu, który z małżonków bardziej się temu zasłużył.

Może tak być, że większość przyczyn rozwodu, a także ich waga, będą obciążać tylko jednego małżonka. Jeśli jednak zachowania drugiego również nie były odpowiednie, rozwód zostanie orzeczony z winy obu stron.

W piśmie tym, jeżeli z małżeństwa urodziły się dzieci należy też uwzględnić kwestię związane z alimentami na dzieci oraz doprecyzować kontakty – jeżeli nie doszło do zawarcia ugody.

Konieczne jest również oświadczenie dotyczące postępowania mediacyjnego.

Niezbędnym elementem pozwu o rozwód jest również prawidłowe uzasadnienie.  W tej części pisma należy wyjaśnić, dlaczego domagamy się rozwodu, jak i dlaczego doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżonków. Jest to także miejsce, gdzie trzeba powołać dowody które uzasadniają sformułowane żądania pozwu oraz potwierdzą przywołane w uzasadnieniu twierdzenia i fakty. Jeżeli żądanie obejmuje zasądzenie alimentów na małoletnie dzieci to także powinno się określić ich potrzeby i koszty utrzymania. Trzeba też wskazać na sytuację majątkową małżonków.

Pamiętajmy, że to w jaki sposób sformułujemy pozew o rozwód ma wpływ na całość postępowania a także na osiągniecie ostatecznego celu, który sobie założyliśmy. Sąd analizuje bowiem wszystko, co zostało napisane i na tej podstawie podejmuje albo nie podejmuje czynności procesowych. Nieprawidłowe sporządzenie pozwu może nie tylko skutkować znaczącym przedłużeniem postępowania, ale również brakiem uwzględnienia naszego stanowiska. Do napisania pozwu trzeba się zatem bardzo przyłożyć i przemyśleć jego konstrukcję.

W praktyce, kiedy jako pełnomocnik przystępuję do spraw, które są już w toku, a pismo inicjujące postępowanie, czyli pozew o rozwód nie zostało przygotowane w sposób profesjonalny, sprawy przeciągają się i o wiele trudniej jest osiągnąć zamierzony cel postępowania.

Załączniki do pozwu o rozwód

Do pozwu o rozwód trzeba też załączyć akt małżeństwa, akt lub akty urodzenia dzieci, zaświadczenie o zarobkach, dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód i jeden odpis pozwu.

Opłata od pozwu o rozwód

Opłata od pozwu o rozwód wynosi co do zasady 600 zł (możliwy jest wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych). Pozew o rozwód można złożyć osobiście na biurze podawczym właściwego sądu lub wysłać listem poleconym.

Niniejszy artykuł jest jedynie wskazówką jak należy konstruować pozew o rozwód, gdyż do tego pisma zawsze należy podchodzić indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki konkretnych okoliczności.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o rozwód zapraszam do kontaktu.

Mec. Sylwester Cekała – adwokat w sprawach rodzinnych
Tel: +48 604 636 476

Zdjęcie wykorzystane w artykule: Hutomo Abrianto on Unsplash

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Sylwester Cekała

ul. Zamieniecka 62/64 lok. 47
04-158 Warszawa

+48 604 636 476

kancelaria@adwokatcekala.pl

NIP: 758-193-08-49
REGON: 365500139

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Paulina Cekała

ul. Zamieniecka 62/64 lok. 47
04-158 Warszawa

+48 695 405 370

paulinacekala@adwokatcekala.pl

NIP: 658-190-71-00
REGON: 36651880